Oleje - nejčastější otázky

Zpět na produkty

Rozbalit

Jak najdu olej konkrétní značky vhodný pro můj vůz?

Odpověď jsou Mazací plány

Jde o katalogy konkrétních výrobců, kde vyhledáte své auto a záskáte informaci o tom, kolik litrů oleje Vaše auto potřebuje a jaký typ je potřeba pro Váš vůz.

Po kliknutí na Mazací plány

vidíte seznam výrboců olejů. Po volbě Vašeho oblíbeného výrobce se již prokliknete přímo do mazacího plánu.

Rozbalit

Jak vybrat správný motorový olej?

Podle příručky k Vašemu vozidlu, kde výrobce uvádí, jaké množství oleje do motoru patří a jaké má splňovat specifikace (API, ACEA, SAE). Můžete také využít katalogů některého z výrobců olejů. Ty jsou obecně nazývané "Mazací plány" a zde, pod výběrem auta najdete příslušný typ oleje a jeho množství.

Rozbalit

Mám starší vůz, jaký olej zvolit?

Vezměme příklad, kdy výrobce do vašeho nového vozu doporučuje olej s viskozitou 0W-30, čili poměrně výrazně tekutý olej. Po ujetí například 100-150 tis. kilometrů je již motor určitým způsobem opotřebován, takže například těsnící kroužky pístu již netěsní tak dokonale, jako když byly nové. To se projevuje mimo jiné vyšší spotřebou oleje, kdy olej se přes netěsnosti kolem pístu dostává do spalovacích komor. Poté je již doporučeno zakoupit olej s vyšší viskozitou (hustší), který se tak snadno přes drobné netěsnosti nedostane a navíc hustší olej netěsnosti lépe utěsní. Poté se tedy kupuje například 5W-40, nebo až 10W-40, v závislosti na typu motoru.

Rozbalit

Jaká je životnost oleje, jak často měnit?

Nejlepší je řídit se doporučením výrobce, které najdete mimo jiné v příručce k vozidlu. Dále obecně platí, že standardní interval výměny je 15 000 ujetých kilometrů, nebo jeden rok od výměny. Pokud vlastníte vůz s tzv. prodlouženou dobou výměny, většinou 30 000km, v tom případě hledáte tzv. LongLife oleje. Pro prodloužený interval výměny musí být uzpůsoben i motor vozu. Používejte tedy prodlouženou dobu výměny pouze v případě, kdy jste si jisti, že můžete.

Nevíte si rady? Zavolejte nám, rádi Vám poradíme.

+420 558 431 528