Navštivte také  >

Co o nás napsali zákazníci na Heureka.cz


Martys

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

"dobrá spolupráce"

Side – Shop Roku 2019

+420 558 431 528

Po - Pá 8:00 - 17:00

Strip – Aditiva Valvoline

Jak vybrat správný olej

Jak vybrat správný olej

Automobilový olej a maziva

Správný olej můžete vybrat třemi způsobyMám příručku k vozidu

Zkontrolujte příručku k vašemu vozu. Výrobce uvádí, jaké parametry má motorový olej mít. Výrobce doporučí olej podle specifikací SAE či API, případně firemních norem, rovněž se dočtete, kolik oleje je pro váš motor potřeba. DOporučujeme koupit spíše o litr oleje více, pro případné dolévání.

Nemám příručku k vozidlu, zkontroluji mazací plány

Využijte některý z mazacích plánů výrobců. Katalogy výrobců umožňují jednoduše vyhledat váš typ vozu a nabídnou vám motorový olej, který je vhodný do vašeho vozu, včetně informace, kolik oleje je potřeba do daného motoru zakoupit.

Výběr oleje do staršího vozu

Vezměmě příklad, kdy výrobce do vašeho nového vozu doporučuje olej s viskozitou 0W-30, čili poměrně výrazně tekutý olej. Po ujetí například 100-150 tis. kilometrů je již motor určitým způsobem opotřebován, takže například těsnící kroužky pístu již netěsní tak dokonale, jako když byly nové. To se projevuje mimo jiné vyšší spotřebou oleje, kdy olej se přes netěsnosti kolem pístu dostává do spalovacích komor. Poté je již doporučeno zakoupit olej s vyšší viskozitou (hustší), který se tak snadno přes drobné netěsnosti nedostane a navíc hustší olej netěsnosti lépe utěsní. Poté se tedy kupuje například 5W-40, nebo až 10W-40, v závislosti na typu motoru.

I tak je ale nutné zvolit olej, který splňuje předepsané specifikace (normy) dané výrobcem motoru.